|
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни
"ВИЛХЕЛМ БАЛТАДЖИЯН. "ОКО НА ПРИЛЕП" Елка Димитрова Балтаджияна - добре, че още ги има такива! Някои от стихотворенията в "Око на прилеп" са безкористно наивни, други - скептично-мъдри. Можеш да се натъкнеш на стихове, които трогват с непосредствеността си, но и на такива, които са много далеч от безхитростното преживяване. Книгата варира от спонтанна, понякога - наивистична, образност до поетика от мисловно-сентенциозен тип, а на места - и до онази неагресивна злъчност, характерна за едно съзнание, за което модерността не е нова позиция, а по-скоро първооснова. Тук можеш да прочетеш:
Но има и стихотворения като:
Или пък:
Три твърде различни типа поетика, неволно открити различни думи за различни състояния. Да гледаш със своите очи, без да натрапваш видяното на другите и без да се опитваш да гледаш като тях. Вече все по-рядко се пише така - като че ли на всяка цена думите ти трябва да достигат до човека отсреща, многократно рикуширали в други думи, мисли, опитности. Ако трябва да го поставя в българската традиция, бих отнесла изказа на Балтаджиян към поетиката на автори като Александър Геров, Андрей Германов. Стиховете му на места звучат тромаво, понякога говорят с една простота, от която сме отвикнали. Не мраморът, не кристалът, калта като че ли е тяхната материя. Но кой ли знае от какво всъщност е направена душата. Това е една човечна поезия. Просто някой иска да каже нещо на другите, просто:
Стихотворенията на Вилхелм разказват за неща, които сякаш сме отвикнали да назоваваме, защото или ни изглеждат обгърнати от клишираност, или пък - онзи трескаво репродуциращ се страх от "тривиалното", който всъщност отдавна би трябвало да е осъзнат като тривиален сам по себе си. А истината е, че твърде много ни е страх от страховете ни. Пък и споделянето и себеразкриването отдавна са приглушени жестове в съвременното писане. Комплицираност, многожестовост, деформирана нееднозначност - различни модуси на страха от себе си. А в книгата на Балтаджиян откриваме поезията именно като споделяне и себеразкриване, поезията като общуване, като думи към някого, а не като думи въобще. Колко е хубаво, че в края на ХХ век можеш да прочетеш нещо, което не носи неврастеничния етикет "Край на ХХ век". Нещо, което би могло да бъде написано и през 70-те, и през 40-те, и през 20-те години. Много ме е страх от самотата.
Вилхелм Балтаджиян. Око на прилеп. Стихотворения. София: ИК "Лотос - Траян Колев, 1999.
© Елка Димитрова Други публикации: |