Издателство
:. Издателство LiterNet  Електронни книги: Условия за публикуване
Медии
:. Електронно списание LiterNet  Електронно списание: Условия за публикуване
:. Електронно списание БЕЛ
:. Културни новини   Kултурни новини: условия за публикуване  Новини за култура: RSS абонамент!  Новини за култура във Facebook!  Новини за култура в Туитър
Каталози
:. По дати : Март  Издателство & списание LiterNet - абонамент за нови публикации  Нови публикации на LiterNet във Facebook! Нови публикации на LiterNet в Twitter!
:. Електронни книги
:. Раздели / Рубрики
:. Автори
:. Критика за авторите
Книжарници
:. Книжен пазар  Книжарница за стари книги Книжен пазар: нови книги  Стари и антикварни книги от Книжен пазар във Facebook  Нови публикации на Книжен пазар в Twitter!
:. Книгосвят: сравни цени  Сравни цени с Книгосвят във Facebook! Книгосвят - сравни цени на книги
Ресурси
:. Каталог за култура
:. Артзона
:. Писмена реч
За нас
:. Всичко за LiterNet
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни

ТИПИЧНО АНГЛИЙСКО УБИЙСТВО

Анна Койчева

web | Писма от Обединеното кралство

Обединеното Кралство се слави като "най-старата демокрация" в света, а люлката - както е известно, е в Гърция?! Индия пък, бивша колония на Кралството, я имат като "най-голямата"..., но и най-бедната демокрация в света. Историята, на която станах слушател, ме порази, потресе ...не, не мога да намеря най-точната дума. В Индия и до днешни дни жените плащат солидна зестра на алчните си съпрузи, а тези, които не могат да я платят, се самозапалват (най-често с керосин) и така се самоубиват. В противен случай някой друг ги убива. Подобно нещо се извършва и с неродените още момиченца - все още е разрешен скринингът на пола на плода и ако жената разбере, че е бременна с отроче от женски пол, абортира... Само и само момиченцето да не се появи на бял свят, та да се мъчи по-натам. Мислех, че това е история отпреди два-три века, но не! Сега не се изненадвам защо Кралството е пълно с индийки, пакистанки и бангладешки. Не че няма аранжирани бракове, напротив - най-често момичето идва от Индия и едва тук се запознава със съпруга си - напредничав, но застаряващ търговец, пощаджия, шофьор, а в някои случаи - дори лекар.

Като споменах думата "демокрация", отнасяща се за Кралството, отново се замислям за толерантността и либерализма, с който англичаните (уж) приемат, а и понасят разни "неща". Случаят с хомосексуалния пастор, принадлежащ към Англиканската църква (за католици с подобна ориентация сме вече привикнали да чуваме, но за Church of England - най-уважаваната религиозна институция тук, едва ли), по моему е достатъчно значителен, за да постави началото на нова революция, сега вече - в църковните дела... Така както преди 50 години негрите от Алабама получиха права, така както преди 15 години (пак в Англия) жена за първи път стана пастор, така може би в бъдеще християнската църква ще приема в лоното си и чада като споменатия пастор.

Като казвам демокрация, замислям се (за кой ли път) и за 12-годишната ученичка, която, първо, е била изцяло толерирана у дома и по 11-12 часа дневно е писала на домашния компютър, необезпокоявана и неразпитвана какво прави; второ - успява да убеди един 30-годишен, че е пълнолетна и трето - със 16 лири в джоба преминава летище Хитроу, без никой да я спре и да я запита коя е, каква е и защо е... Това, както е известно, в нашата малка държавичка, не може да се случи. Първо, по причина беднотията, и второ, защото имаме лични карти, тук извънредно непопулярни!? Ами кой да им е крив на англичаните тогава? Вярно е, че поради напредналата си цивилизация и "най-стара демокрация" бранят със зъби и нокти неприкосновеността на личната собственост, която включва както къща и градина, така и - лична информация; вярно е, че преди 17 години са измислили специален Закон, според който разпитването и разпространяването на лична информация е наказуемо, освен ако не се върши с разрешението на собственика. В Англия никъде на улица или в обществено място няма да те спрат и да ти искат лична карта. Документ за самоличност може да бъде сметката, с която плащаш телефона, или газта (отгоре е упоменато име и адрес, но един Бог знае това ти ли си, снимка няма!)... Та случаят с тази ученичка ги накара да се замислят тукашните властници - ако Шивон беше пълнолетна, то тя би имала паспорт, нали тогава "баткото" нямаше да бъде шокиран, когато едва в Щутгарт разбрал от пресата, че води със себе си невръстно хлапе.

Но за хлапетата и техните изпълнения ще става дума и по-надолу. Сега вече те са във ваканция (учебната година тук продължава до средата на юли!) и тежко им на родителите! Някои от тях се изръсват с по 400-600 лири, за да оставят отрочетата си в специална детска градина за 1-2 седмици, та да отидат на Карибите. Други от тях пищят, че не им стигат парите за дрехи и учебници (какво да кажат българските родители тогава?) ... Сега се прокарва наредба да се освободят от ДДС детските облекла.

Друга аналогия с българските проблеми е атестацията на тукашните болници. С цел да се съкратят огромните списъци на чакащи за операция (липса както на финанси, така и на лекари!), правителството се чуди какво да предприеме. Най-новата приумица е някои болници, които издържат определен тест и придобият 4-5 звезди, да минат на издръжка на други фондове, не на NHS (национална здравна каса).

Но от здравеопазване сега преминавам към Агата Кристи. Типично английско убийство?... Тогава когато свои убиват свой в името на някаква много важна държавна кауза. Като се почне от Елизабет Реджина и Мери Стюарт, мине се през епохата на Индустриалната революция, Голямата депресия и Студената война - историята все ще поднесе някой и друг подходящ пример, когато в Кралството виден политик става жертва на своите. Примерът от тази седмица е (само)убийството в Оксфорд на професора-експерт по иракските биологични оръжия Дейвид Кели. Часове след като пожъна бляскав успех по време на речта си в Американския Капитолий Тони Блеър скубе коси и се вайка. На чия съвест ще тежи тази смърт, а и каква тайна отнесе в гроба си д-р Кели, това историята ще покаже. А иначе за войната в Ирак Тони Блеър не съжалява: "историята ще ни прости", каза той... Но кой знае защо Българската секция на Би Би Си го преведе като "историята ще ни е съдник"... Може би, за да се наведем още по-ниско, покланяйки се в знак на благодарност за изречението, в което България бе спомената вкупом с Румъния. И то все по повод (не)влизането ни в Европа догодина.

 

 

© Анна Койчева
=============================
© Електронно издателство LiterNet, 01.04.2005
Анна Койчева. Писма от Обединеното кралство. Варна: LiterNet, 2003-2005