Издателство
:. Издателство LiterNet  Електронни книги: Условия за публикуване
Медии
:. Електронно списание LiterNet  Електронно списание: Условия за публикуване
:. Електронно списание БЕЛ
:. Културни новини   Kултурни новини: условия за публикуване  Новини за култура: RSS абонамент!  Новини за култура във Facebook!  Новини за култура в Туитър
Каталози
:. По дати : Март  Издателство & списание LiterNet - абонамент за нови публикации  Нови публикации на LiterNet във Facebook! Нови публикации на LiterNet в Twitter!
:. Електронни книги
:. Раздели / Рубрики
:. Автори
:. Критика за авторите
Книжарници
:. Книжен пазар  Книжарница за стари книги Книжен пазар: нови книги  Стари и антикварни книги от Книжен пазар във Facebook  Нови публикации на Книжен пазар в Twitter!
:. Книгосвят: сравни цени  Сравни цени с Книгосвят във Facebook! Книгосвят - сравни цени на книги
Ресурси
:. Каталог за култура
:. Артзона
:. Писмена реч
За нас
:. Всичко за LiterNet
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни

ЕРОТИКА И СВОБОДА

РАЗДЕЛ ПЪРВИ: ФОРМИ НА ПСИХОТРЕНИНГ В ГРУПАТА

Ангел Грънчаров

web | Еротика и свобода

4. Сексуални термини

Обсъждането на секс-термините преследва следните цели:

1. Да даде представа за различните термини, необходимо употребявани при занимания със т.н. сексуална проблематика;

2. Да определи степента на въвлеченост на съзнанията в проблематиката, свързана със секса;

3. Да се разбере изходната нагласа по отношение на своята и чуждата сексуалност и др.

Начин на провеждане:

На участниците се дава следната обща задача:

"Напишете бързо, без да се опитвате да размишлявате, просто както ви хрумнат, пет думи, така или иначе свързани със секса."

Когато това бъде направено от всички (за по-малко от минута време), групата се разделя на подгрупи от 4-5 човека. Участниците споделят пред своята група думите, които са записали, и определят думите, които се повтарят. След това се опитват да преценят дали всички думи отговарят на представата за секс:1) на цялата група 2) на хората, с които общувате всекидневно и 3) на мненията, разпространявани от медиите (в това число и "специализираните" за секс - доколкото ги познавате).

Когато тези обсъждания преминат, всяка група трябва да представи таблица, съдържаща следното:

1. Най-често повтарящи се думи

2. Думи, които са неприемливи

3. Думи, които съвсем не се повтарят

След това се попълва същата таблица за "голямата група", при което се използват таблиците на подгрупите. Тази обща класификация на всички събрани думи вече подлежи на анализ и тълкуване във връзка с основните цели на упражнението.Особено внимание трябва да се обърне на думите от графа 3, които не са стереотипни, а също и на термините от графа 2, които рязко се разминават с представата за обичайното говорене за секса. Всяка подгрупа докладва отделно своята таблица и набляга на установените от нея особености.Така би могла да се "разгори" дискусия около следните примерни въпроси:

1. Към какъв сексуален проблем се отнасят думите от графи 1, 2 и 3?

2. Как възприемате различията между трите категории термини?

3. Има ли важни въпроси, свързани със секса, които са изпуснати от изброяването, което така спонтанно направихте? Защо е станало така, защо тъкмо тези проблеми са "забравени"? Нима е станало случайно - или пък "прекаленото бързане" е причина за това?

4. Какво е характерно за медийното "осветяване" на сексуалната проблематика? Кои термини са подходящи за медийна употреба и защо? Кои термини са абсолютно неподходящи за вестниците, списанията, ра-дио то и телевизията?

5. Кое "говорене" за секса е еротично, а кое може да бъде отнесено към областта на "чистата порнография"? Каква е разликата между двата типа терминология? Какви чувства предизвиква у вас едното и другото? и т.н

 

 

© Ангел Грънчаров
=============================
© Електронно списание LiterNet, 02.05.2003, № 5 (42)