|
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни
ХІ. РОЛЯТА НА ХРИСТИЯНСКАТА РЕЛИГИЯ ЗА РАЗВИТИЕТО НА ЕЗИКОВЕДСКИТЕ ИДЕИ ПРЕЗ СРЕДНОВЕКОВИЕТОМария Китова
За да се оцени ролята на християнството за развитието на езиковедските идеи през Средновековието, трябва първо да се изясни взаимовръзката между философските и религиозните доктрини през онази епоха: ненапразно се твърди, че най-прекият път за разбиране на средновековната философия минава през обяснението на връзката й с християнската религия.
Една от основните философско-религиозни теми през разглежданата епоха е свързана с проблема за мястото на човека в безкрайно сложния свят. Това е наложително, защото
Едва прекрачила прага на новото летоброене, Европа се люшка между традициите на античната философия и доктрините на новата християнска идеология. Възниква неотложна необходимост да се докаже по безспорен начин "несъвместимостта на античното светоусещане с християнското вероучение". Във връзка с новата историческа реалност изгрява звездата на плеяда философи, които същевременно са и пламенни защитници на християнството. Заражда се нова дисциплина, известна в историята като патристика (термин, който се използва в Западна Европа) или патрология (термин, разпространен в Източноправославния свят). Двата термина произлизат от лат. patres = ‘бащи, отци’ и предполагат съвкупност от теологически, философски, политически и социални доктрини на християнските писатели през Ранното Средновековие (ІІ-VІІІ в.). Първоначално новата богословска дисциплина изпълнявала предимно апологетични функции - прославяла живота и делата на ранните християнски писатели, и коментирала съчиненията им. По причини от различно естество в патристиката постепенно се оформят две относително самостоятелни течения, изиграли съществена роля за развитието на богословските и езиковедските идеи:
1. Езиковедските идеи на християнските книжовници
Въпросът за произхода на езика и значението му за развитието на човешкия род привлича вниманието на средновековните учени. Някои от тях достигат до идеи, съзвучни със съвременните теории за възникване на езика във връзка с изменената структура на човешкото тяло:
Представителите на ранносредновековната патристика възприемат човека като разумно словесно същество и осъзнават, че именно езикът различава човека от останалите живи твари. Като не отричат, че всички животни общуват по някакъв начин, християнските учени не допускат наличие на разум при тях: в това отношение схващанията им се различават коренно от идеите на античните философи, които са склонни да приемат, че човешкият език и "езиците" на останалите животински видове имат общи корени. За представителите на средновековната патристика човекът е "явление с телесна, духовна и словесна природа; същността на човека се долавя в единството на "тялото" и "душата", а същността на езика - в единството на "телесните" звукове и значенията" (Сусов 2006: 74). Средновековните учени не са склонни да признаят божествения произход на езика: за тях той си остава човешко творение. При това те са съвсем наясно по въпроса за етапите на речепораждането: според тях най-напред се изгражда представата за предмета ("образно мислене"), уточнява се неговото значение ("понятийно мислене") и едва след това започва работата на артикулационните органи, благодарение на които мисълта бива "облечена" в слухово доловима форма.
Няма съмнение, че средновековните книжовници се доближават до идеята за двустранната същност на езиковия знак: според техните схващания външната (звуковата) форма на названията ("означаващото") притежава времеви и пространствени измерения, докато значението на думите ("означаемото") е лишено от подобни измерения, поради което е недосегаемо. За представителите на патристиката означаващото не се идентифицира със звуковата обвивка (формата) на думата, а по-скоро със запечатания в паметта неин акустичен образ, докато означаемото е съхраненият в паметта образ на обозначената част от действителността. Подобно на античните философи, средновековните учени също разграничават два вида езикови знаци: а) знаци, мотивирани от действителността (установени "по природа") и б) знаци, които говорещите избират произволно, по предварителна уговорка. И нещо още по-важно, което, явно, не е убягнало от вниманието на ерудитите през Ранното Средновековие: като осъзнават диалектическата природа на човешкото същество, надарено със стройно организирана телесна структура, функционираща съвършено, и на езика като система от взаимосвързани елементи, те възприемат човека и езика като сложни единства, които не се отъждествяват с механичен сбор от изграждащите ги компоненти (Сусов 2006: 74). От историята на езикознанието е известно, че подобни идеи придобиват съвременно тълкуване векове по-късно: едва в края на ХІХ в. Фердинанд дьо Сосюр (Ferdinand de Saussure, 1857-1913) ще разработи знаковата си теория в рамките на създадения от него структурализъм, а през ХХ в. Ленард Блумфийлд (Leonard Bloomfield, 1887-1949) ще изгради в Америка нова структурална школа, чиито представители ще изключат значението като обект на езиковедския анализ6.
Съвсем съвременно звучат идеите на християнските учени за основните езикови функции. Според тях езикът е инструмент, който дава възможност на човека да разкрива мисли и чувства, да предава знания на останалите членове на колектива и да съхранява опознатото в паметта си: езикът е основно средство за обективно изразяване и опознаване на действителността.
2. Видни представители на западноевропейската патристика
Един от най-ярките представители на ранносредновековните християнски писатели в Западна Европа е Св. Аврелий Августин Хипонски, познат още като Св. Августин Блажени. Забележителен познавач на културното наследство на Античността, Св. Августин съхранява езиковедските постижения на античните писатели и граматици, и ги пренася в християнска Европа. Животът на този забележителен човек е изпълнен с превратности. Първоначално езичник, Аврелий Августин преминава през увлеченията по идеите на манихейството, за да достигне накрая до истинските християнски ценности. Написал е множество трудове, събрани в над 240 книги. Сред тях се открояват трактатите De doctrina christiana ("За християнската доктрина" (397-428 г.), Principia dialecticae ("Принципи на диалектиката") и De magistro ("За учителя" (389 г.). В De doctrina christiana и в De magistro Аврелий Августин излага оригиналната си теория за същността на езиковия знак. Противопоставянето между външна и вътрешна реч намира отражение в семантичната му теория, изложена в трактата Principia dialecticae, където това противопоставяне се разглежда във връзка с различията между понятията "verbum" (изречената дума), "dictio" (включващо както думата, така и връзката й с онова, което съществува преди самия език), "dicibile" (онова, което може да се изрази чрез езика) и "res" (самата действителност). Теорията на Св. Августин за противопоставянето на вътрешната и външната реч звучи актуално и днес. Достатъчно е да сравним мисълта на християнския учен с позицията на основоположника на общото езикознание Вилхелм фон Хумболт. Като се позовава на статията на Хумболт "За мисленето и речта" (1785) и на книгата му "За различията в строежа на човешките езици и тяхното влияние върху духовното развитие на човечеството" (1830), Кръпова (2001: 225-226) изтъква следното:
Особен интерес събужда произведението на Св. Августин Confessiones "Изповеди" (397-400 г.) - може би първата същинска автобиографична творба в историята на литературата, в която авторът споделя най-съкровените моменти от живота си и същевременно излага оригиналните си философско-теологични идеи. Следният фрагмент (в мой превод от испански) (Дель'ордине б.г.) от споменатото произведение (кн. Х, гл. 9, 10 и 11) разкрива същината на гносеологичната теория на Св. Августин:
Макар и изказани по наивен начин, цитираните мисли на Св. Августин намират аналог в редица съвременни тези и постановки. През ХХ в. универсалната граматика постулира, че съществуват вродени основни принципи на езиковия апарат, валидни за всички езици. Последните теории на Чомски (1980, 1986, 1995) премахват специфичните за даден език правила и редуцират дескриптивните изказвания до две категории: инвариантни (универсални) езикови принципи и специфични за даден език параметри. От тази гледна точка усвояването на езика предполага само да се научи необходимият лексикон (лексеми, морфеми и пр.) и да се фиксират предварително избраните параметри. Граматиката на всеки конкретен език се отъждествява именно с подобен предварителен избор.
Боеций е един от най-известните философи на Ранното Средновековие. Произхожда от аристократично римско семейство: сред неговите предци фигурират имената на двама папи и на двама римски императори. Получил блестящо образование, Боеций владее превъзходно старогръцки език и притежава завидни познания по философия. За да запознае съвременниците си с постиженията на великите гръцки мислители, Боеций си поставя амбициозната задача да преведе на латински и да коментира всички творби на Платон и на Аристотел, за да докаже, че между възгледите на двамата философи съществуват редица общи аспекти. До ХІІ в. Европа не разполага с други преводи на Аристотеловите творби. Митко Новков (2009) споделя следното във връзка със съдбата на Боеций:
Св. Исидор Севилски се слави като един от най-великите християнски учени от епохата на Ранното Средновековие. Не се знае със сигурност къде е роден, но се предполага, че семейството му е живяло в испанския град Картахена. По бащина линия Исидор произхожда от аристократичен римски род, а по майчина е внук на вестготски крал. Като един от най-известните политици във Вестготското кралство, Исидор заема поста Архиепископ на Севиля в продължение на повече от тридесет години. Изиграва важна роля за покръстването на вестготите, които дотогава били привърженици на арианството. Св. Исидор владеел доста добре латински и старогръцки език. Автор е на множество произведения, посветени на философски, теологични, правни, исторически и езиковедски теми. Сред тях се открояват посветеният на крал Сисебут философско-астрономически трактат De natura rerum ("За природата на нещата"), Regula monachorum ("Монашески правила", ок. 615-619 г.), De differentiis verborum ("За различните значения на думите"). Най-известното му произведение e Originum sive etymologiarum libri viginti ("Начала или Етимологии в 20 книги"), по-известно само като Etymologiae ("Етимологии") - обширен трактат, съставен от 448 глави, обособени в 20 отделни тома. По същество това е енциклопедичен труд, в който авторът систематизира всички известни дотогава данни от различни сфери на познанието - теология, история, литература, изкуство, право, граматика, космология, природни науки. Благодарение на този изключителен труд цялата късна антична римска култура е запазена за идните поколения: всепризнат идеолог на Католическата църква, Исидор Севилски не се отказва от най-съкровената си интелектуална цел - да съхрани и популяризира постиженията на античната култура. Макар да звучат наивно днес, част от идеите на севилския философ, залегнали в "Етимологии", не отстъпват на съвременните езиковедски схващания. На първо място Исидор отстоява необходимостта да се познава произходът на всяка дума, защото така значението кристализира в съзнанието на човека и му позволява да го осмисли задълбочено. Ученият взема отношение и по зародилата се още в Древна Гърция дискусия за същността на думите като езикови единици, назоваващи нещата от заобикалящия ни свят "по природа" или "по предварителна уговорка"; при това севилският философ е наясно, че голяма част от словоформите имат произволен характер, защото
Същевременно средновековният учен допуска, че някои думи са частично мотивирани8: те или възникват като звукоподражателни, или принадлежат към определено словообразувателно ядро, т.е. образуват се от определен общ корен.
3. Източноправославните "Отци на църквата" и ролята им за развитието на философията, на литературата и на филологията
Климент Александрийски е един от най-известните "Гръцки Отци на църквата". Родителите му са гръцки езичници. Първоначално Климент изучава антична философия в Атина и в Александрия - тогавашната столица на гностицизма, а по-късно приема християнството. След 190 г. наследява от учителя си Пантен9 ръководството на Александрийското огласително училище. Около 202-203 г., по време на гоненията на император Септимий Север, се оттегля в Кападокия, а неговият ученик Ориген поема ръководството на школата. Най-известните съчинения на Климент Александрийски, написани на гръцки език, са προτρεπτικος προς Ελληνας ("Увещание на езичниците"), παιδαγωγός ("Наставник" или "Педагог") и Στρώματα ("Стромати").
"Педагог" e достъпно написан трактат, чиято основна цел е да затвърди евангелското самосъзнание на новопокръстените. В него Климент ги учи да живеят скромно, да не се увличат по прекален разкош, но и да не се отказват напълно от светския живот. Чрез названието на труда си Климент вероятно е целял да подчертае ролята на Христос като "Божествен Учител и Възпитател". Теоретично и практическо по характер, това ръководство по християнска етика цели да помогне на учениците да възприемат и осмислят наставленията на Учителя. Осемте книги с общото заглавие "Стромати" (антология или сборник с размишления) e сложна и необичайна по дух и композиция творба, в която Климент Александрийски излага философските си възгледи и за пръв път анализира проблемите за съотношението между вяра и познание, богословие и философия.
Роден в Дамаск в знатно християнско семейство, Йоан Дамаскин е християнски теолог и химнограф, смятан за последния представител на "Гръцките Отци на църквата". Многобройните богословски трудове на Йоан Дамаскин се характеризират с изключителна систематичност. Йоан полемизира с актуалните по това време иконоборчески идеи и критикува по-древни ереси, като несторианството. Автор е и на забележителни църковни песнопения, от които християнският свят черпи мъдрост, сила и утешение до днес.
4. Езиковедските концепции на представителите на средновековната схоластика До възникването на първите университети в Европа единствените средища, съхраняващи културните ценности и постиженията на науката, си остават манастирите, абатствата и църквите.
През Средновековието християнската доктрина, извисена до система от философски схващания (т.нар. "средновековна схоластика"), по свой начин допринася за развитието на езиковедските идеи.
За разлика от античния свят, в който философията се развива в рамките на мисловните структури на "митоса" и на "логоса", през Средновековието основният философски проблем се свързва с тълкуването на отношението между разума и вярата за постижимостта на Бога.
Като следва максимата Credo, ut intelligum ("Вярвам, за да разбера") на Анселм Кентърбърийски (Anselm of Canterbury, 1033-1109)13, схоластиката се утвърждава като водещ богословски метод. Анселм не противопоставя вярата на разума: той доказва, че Бог съществува, че е господар на човешкия разум и бихме могли да Го познаем единствено чрез вярата. Основната тема на схоластиците отново е свързана с проблема за разума и вярата, т.е. за отношението между философията и теологията, доколкото, според тях, философията е метод за постигане на вярата. Като водят ожесточени дискусии, учените се обединяват около три гледни точки: оформят се три философски течения, сред които се открояват "диалектиците" и "антидиалектиците".
Отстояват идеята, че вярата може да бъде опозната и анализирана чрез разума. През ХІ в. все още доминира мнението, че логиката, реториката и граматиката, като основни науки, формират три пътя за постигане на познанието. Конфликтите назряват, когато диалектиците лансират идеята, че мъдростта, постигната чрез разума, е в състояние да измести божественото познание. Най-известен представител на това течение е Пиер Абелар (Pierre Abélard, 1079-1142) - гениален френски мислител от Късното Средновековие с изключителни заслуги за развитието на логиката и граматиката. Пиер Абелар живее и твори в епоха на дълбоки промени, често съпътствани от тежки социални сътресения. Носител на нови идеи, надарен с буен нрав, гениалният философ се сблъсква непрестанно с голяма част от схоластиците, които по една или друга причина защитават вече остарели идеи. Син на заможно семейство, Пиер Абелар е роден в Льо Пале, близо до Нант. Получава блестящо образование и още като юноша проявява силно влечение към науката. Едва двайсетгодишен заминава за Париж, чиято Епископска школа се ползва с голям престиж. Под ръководството на Гийом дьо Шампо (Guillaume de Champeaux, ок. 1070-1121) изучава най-напред науките, включени в тривиума (реторика, граматика и диалектика); по-късно преминава към следващия цикъл - квадривиума - и учи аритметика, геометрия, астрономия и музика.
Те въстават срещу диалектиката, която, според тях, принизява духовността, изместена от "духовната нищета на невежите". По този начин теолозите антидиалектици се опитват да защитят християнската доктрина от угрозата на преклонението пред науката. Видният църковен реформатор Пиетро Дамиани (Pietro Damiani, 1007-1072) е роден в Равена. Още като младеж проявява склонност към въздържание и аскетичен живот. Приел монашески сан в родния си град, през 1035 г. Дамиани се оттегля във Фонте-Авелана и заживява като отшелник заедно с други последователи. Дейността му като организатор на нов тип монашески живот дава очакваните плодове. В продължение на няколко години Дамиани поддържа връзки с представители на други монашески ордени и ги привлича за справедливата кауза с реформаторския си усет и със страстта си към съвършенство. Папа Лъв ІХ успява да го накара да изостави отшелничеството и да се посвети изцяло на църковната реформа. Именно през този период Дамиани съчинява две от най-прочутите си произведения - Liber gratissimus ("Благодарствена книга") и Liber Gomorrhianus ("Книга за Гомор"), в които подлага на унищожителна критика сексуалните извращения, ширещи се сред част от духовенството. Най-известните му философски съчинения са De sancta simplicitate ("За свещената простота"), De ordine rerum ("За реда на нещата") и De divina omnipotentia in reparatione corruptae et factis infectis reddendis ("За божественото всемогъщество в поправянето на покварата и в превръщането на станалото в нестанало" (1067)]. Като смята, че ако философията бе необходима, Бог би изпратил на хората учители философи, Дамиани се обявява открито срещу диалектиците. Още по-страшна е присъдата, която произнася над граматиката: тя, според Дамиани, е "дяволско творение".
Представителите на третото течение се опитват да примирят привържениците на двете крайни доктрини, като защитават тезата, че вярата и разумът са два потока, вливащи се в едно и също "Море на Истината", а философията и теологията са допълващи се науки - източници на различни знания. Според техните виждания Бог създава човека, като му дарява вяра и разум, затова - ако разумът не се отклонява от истината, - той не би стигнал до разсъждения, противопоставящи се на вярата. Подобна позиция през ХІ в. заема Жербер дьо Орийак (Gerbert d'Aurillac, ок. 938-1003), бъдещият Папа Силвестър ІІ, а по-късно, през ХІІІ в., и Св. Тома Аквински. Св. Тома Аквински (Tomasso di Aquino, ок. 1225-1274) е един от най-великите представители на западноевропейската патристика. Името му несъмнено произлиза от наименованието на италианския град Аквино, макар че самият той е роден в Рокасека - селище, намиращо се в областта Лацио - административен район в Централна Италия. Философията му, известна в католическия свят като "томизъм", е залегнала в основата на късната схоластика. Св. Тома Аквински е автор на около 80 труда, сред които се открояват Summa contra gentiles ("Синтез против езичниците", 1261-1264) и Summa theologica ("Синтез на теологията", 1265-1273) - произведение, написано под формата на академични дискусии в три части, последната от които остава недовършена. Голямата заслуга на Тома Аквински е поставянето на теологията на научна основа. Според Св. Тома Аквински онова, което разделя философията от теологията, трябва да се търси в различието между естественото и свръхестественото познание: първото произтича от разума и се ръководи от собствени норми и принципи; за разлика от него, свръхестественото познание произтича от вярата в Бог и е неясно и смътно по природа. Св. Тома Аквински приема, че двата вида познание имат божествен произход и не бива да се противопоставят.
БЕЛЕЖКИ 1. След разпадането на Западната Римска империя в края на ІV в. центърът на филологическите занимания се измества в Константинопол. Тук в началото на VІ в. се появява забележителната 18-томна латинска граматика Institutio de arte grammaticae ("Учебник по граматика"), свързана с името на Присциан. В монументален труд от близо 1000 страници латинският ерудит систематизира и обобщава схващанията на своите предшественици. Първите 16 тома са посветени на фонетичната организация на езика, на словообразуването, на склоненията на имената и спреженията на глагола. Последните два тома разглеждат синтактичната организация на езика. [обратно] 2. Един от най-прочутите граматици на своето време е Елий Донат. Най-известното му произведение в две части е Ars grammatica ("Граматика"). Част първа (Ars minor) е по-кратка и е посветена на начинаещите в тази област. Построена под формата на въпроси и отговори, тази част поднася задълбочен анализ на осемте части на речта. Част втора (Ars maior) е тритомна: разглежда проблеми на фонетиката, на метриката и на стилистиката. За съжаление, до нас не е достигнал краткият трактат, озаглавен De structuris et pedibus oratoriis ("За структурите и ритмите на красноречието"), в който Донат анализира метричните форми. [обратно] 3. Сред имената на известните представителите на Александрийската школа фигурира и името на Дионисий Тракийски, автор на първата древногръцка граматика ("Граматика" или "За граматическото изкуство"). Според Панова (1996: 67) "Оригиналното заглавие на съчинението също не е известно. [...] за нашия превод е избрано по-неутралното "Граматика", макар едно друго - "За граматическото изкуство" - да съответства в по-голяма степен на разбирането на самия Дионисий за граматиката." Граматиката на Дионисий Тракийски е преведена от старогръцки на български език от Панова (1996: 66-86); преводачката коментира текста и предлага речник на термините. Според нея граматиката на Дионисий Тракийски е "[...] първият труд, посветен изцяло на тази тематика в историята на европейското езикознание" (1996: 66-86). [обратно] 4. Най-известната древногръцка граматика е дело на Аполоний Дискол, автор на съчинението "За синтаксиса". В своя труд Аполоний прави опит да предложи стройна класификация на звуковете в старогръцкия език. Що се отнася до морфологичната част, в общи линии, макар и по-задълбочено, Аполоний Дискол следва постановките на Дионисий Тракийски. Граматичната система, разработена от него и от сина му Eлий Херодиан (ІІ в.), е залегнала в основата на съвременните граматики: баща и син сами успяват да представят граматичните категории в стройна система, която по-късно е възприета в почти всички описателни граматики. Макар все още да не използват някои основни граматични термини, свързани със съответните граматични функции - подлог, сказуемо, определение, допълнение и т.н., по всичко личи, че двамата учени са имали ясна представа за същността им (Бояджиев 1982: 85). [обратно] 5. Свети Григорий (331-394 г.) бил по-малък брат на Св. Василий Велики. Заедно с него и със св. Григорий Богослов те образували знаменитото "Кападокийско тризвездие". Той получил най-високо образование за онова време. Голямо духовно-аскетично влияние упражнила върху него сестра му св. Макрина Младша. Неговият приятел св. Григорий Богослов го подтикнал към риторското поприще. [...]. Многостранна е дейността на св. Григорий Нисийски като плодовит писател, философ и богослов. [...]. От него са останали образцови аскетически трудове, проповеди, речи на полемични теми и многобройни писма (Свети Григорий 1991). [обратно] 6. Подобна постановка се основава на схващанията на американските психолози-бихейвиористи, според които обективното изследвано е само онова, което подлежи на преки наблюдения: по тази логика, след като се изплъзва от преките наблюдения, значението не подлежи на обективен анализ. Бихейвиоризмът е направление в психологията, което защитава схващането, че предмет на психологичното изследване е не съзнанието, а поведението, обективните реакции. Ето как окачествява подобен подход английският езиковед Джон Рупърт Фърт (John Rupert Firth, 1890-1960): "Някои авторитетни лингвисти, особено в Америка, считат за възможно да се изключи от науката за езика изследването на това, което те наричат "значение", и при това съзнателно изключват всичко, което има отношение към разума, мисленето, мисълта, понятието. "Ментализмът" за тях е табу (Фърт 1951, с. 82)." Цит. по Ст. Димитрова (1989: 95). [обратно] 7. Цит. по испанския превод на латинския оригинал, осъществен от М. Арнал. Вж. Етимольохияс (б.г.). [обратно] 8. Като изхожда от всеобщото признание за произволния характер на езиковите знаци, както и от факта, че в синхронен план омонимията оборва хипотезата за наличието на вътрешноприсъща връзка между форма и съдържание, едва през 50-те години на ХХ в. унгарският езиковед Улман Ищван, известен в Западна Европа с името Стивън Улман, ще изследва задълбочено проблема и ще установи наличие на няколко вида мотивираност на думите, сред които заслужава да се отбележат: а) фонологичната мотивираност, свързана със звукоподражателните думи, при които съществува някакво частично или пълно сходство между звукове и съдържание; б) морфологичната мотивираност, свързана с понятието "относителна мотивираност" (по Сосюр), която се забелязва при думи като хлебар, млекарница и под., които произлизат от прости (немотивирани) думи, като хляб, мляко и под. [обратно] 9. Пантен (II в.) - гръцки философ, първият известен днес представител на православното християнство в Египет и първи християнин сред елинските философи в Египет. Родом от Сицилия, живял в Александрия, която тогава била огнище на гностицизма. Около 179 г. Пантен преобразувал в християнска богословска школа Александрийското огласително училище (Православен б.г.). [обратно] 10. Св. Юстин Философ (Иустин Философ) (Юстин Мъченик) (ок. 105-ок. 165/7) - раннохристиянски богослов и философ, отец на Църквата, един от първите и най-ярките християнски писатели-апологети. Роден в Сирия, в семейството на гръцки колонист, принадлежащ към състоятелната провинциална аристокрация, което позволило да получи добро образование. В своите търсения на истината и смисъла на живота св. Юстин преминал последователно през философията на стоиците, перипатетиците, питагорейците и неоплатониците. Възгледите му били изградени върху вярата че "разумът господства над всичко". Повратно събитие в неговото духовно развитие била срещата с непознат старец, която способствала за обръщането на св. Юстин в християнството. Старецът изказал мисълта, че "любителят на думите" е "филолог", "софист", а не философ, докато истинският "любител на мъдростта" е "любител на делото", т.е. човек, за когото заветите на Писанията са ръководство за действие. Около 133-та година св. Юстин приел Свето кръщение и продължил заниманията си с любомъдрие, но този път напълно убеден, че християнството е истинната философия ("Христос-Логос и Истината-Логос са тъждествени"). В Рим св. Юстин създал първата християнска философска школа и продължил да носи облеклото на тогавашните философи до края на живота си (дотогава мнозина смятали, че в Христа вярват само необразованите) (Св. мъченик Юстин б.г.). [обратно] 11. Алкуин (Flaccus Albinus Alcuinus, ок. 735-804) е англосаксонски теолог и педагог. Големите му заслуги са свързани с дейността му на вдъхновител и виден представител на т.нар. "Каролингски Ренесанс", възникнал в Империята на Карл Велики, чието управление се свързва с възраждането на изкуствата, религията и културата. Алкуин дължи славата си не толкова на теологическите и философските си трудове, които не блестят с особена оригиналност - в тях той доразвива най-вече идеите на Боеций и Св. Августин, колкото на просветителската си дейност, целяща да извиси Империята на Карл Велики до неувяхващата слава на древните средища на античната култура - Атина и Рим. [обратно] 12. Джон Скот Ериугена (Johnnnes Scottus Eriugena, ок. 810-ок. 877) е първият философ на схоластиката. [обратно] 13. Анселм Кентърбърийски твори в столетието на пълна победа на Католическата църква над обществените дела. Пада му се честта да придаде на това господство метафизическо обяснение. Анселм разработва онтологическото доказателство за съществуването на Бога: то гласи, че Бог съществува като реален продукт на нашата мисъл. Анселм приема, че щом нещата и думите съществуват реално, то на върха на всички съществуващи неща стои Бог като висше съвършенство. Онтологическото доказателство дава тласък на философската схоластика в току-що сформиралите се университети в Западна Европа. [обратно] 14. С термина logica vetus се назовава известната по онова време част от трактатите на Аристотел. Терминът logica nova се прилага по отношение на онази част от трудовете на древногръцкия философ, с която Европа се запознава доста по-късно. [обратно]
© Мария Китова
|