|
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни
ПОЕТЪТ И ПЛАНИНАТАМарин Георгиев Знаем се от 80-те. Годините ни скубят косъм по косъм, какво ли не ни отнеха, но едно остана: влечението да се изразиш в думи. Какво ми харесваше някога в поезията му: кипящата първична лава на естеството и непрестореното поведение на автора. Не бяхме се виждали десетилетия. Открих го миналата година: все същият, по предишному чист и увлечен в предишното. За мен е в реда на нещата, че към любовта към растенията е добавил и страстта към планината - мястото за разгръщане на всяко свободолюбие:
Планината е разсечена от земното и небесното, но по възможно най-нежния начин: едното неуловимо се прелива в другото. Понякога дори можем да минем и през четирите годишни времена в един ден. Пиша от опит. Планината и Илко взаимно се подхранват, зареждат и двуборстват. Той е един неосъществен хъш, защото, избрал безграничната свобода на пространствата, не може да се раздели с любознанието да познае и разбере света и човека. Дори и действащ, преборващ се със стихиите, остава си съзерцател. И от този нов свят, който понякога виси на косъм, а заедно с него висиш и ти между живота и смъртта, Илко разчита и извлича своите формули с битийно значение. Този свят е ту видение, ту реалност, ту светлина, ту мъгла, ту сън, ту явственост. Извечната менливост на материята не оставя на мира съсъда на душата и тя ври и кипи, за да запрати духа по най-високите била и върхове, на които, стъпиш ли - вече не искаш да се връщаш. Искаш да се стопиш, да изчезнеш в Етера, по-лек от ефира. За да се подложиш на такива изпитания, трябва да си по детски невинен и по мъжки храбър! В изкуството, според моя опит, най-трудното е да се учиш от натурата, най-лесно - от литературата. От нея можем да се научим само как най-добре да се изразим. Натурата ни подсказва все нови форми и идеи и да ги разшифроваш и преведеш на езика на изкуството се иска дарба. Илко извлича от природата и растенията скритите им, или въобразени от него значения, той и наблюдава, и резигнира едновременно, но преди всичко - чувства и реагира, почти мигновено, с докосналите го, незнайно откъде дошли образи, мисли, състояния. Природата го сугестира. Или той - нея:
Поради спонтанността и прямотата, той не е изискан, няма изискан, школуван стих, груб е, по ламаровски, но за сметка на това - винаги автентичен, различен, ръбат! Като стърчащото скалисто острие на връх, когото не може да затрупа догоре и най-дебелият сняг! Острие от копието на Бога, зацелено в безкрая, в който само поетите търсят смисъла-безсмисъл на Творението му! Понякога, без да искаш - улучваш и Десетката! 27.02.2020
Илко Славчев. Любовта разсича планините. София: Пан, 2019.
© Марин Георгиев |