|
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни
ОТ ЗАВОЯ НА АВГУСТ. ЕСЕНЦИИ Иван Груев Идеята за тази книга (тука е само част от нея) ми хрумна случайно (внезапно). Помислих си, че не съм чел нещо подобно. Разбира се, има много подобни кратки форми (хайку, нава), но те са писани специално, а моите бяха вече написани и се съдържат в стихосбирките ми или в някои неиздадени в книга стихотворения. Тези, по моя преценка, са най-добрите стихове в тях. Трябваше само да ги извадя. У всеки голям поет има стихотворения, бих ги нарекъл “диаманти”, към които не може да се прибави или да се отнеме нещо. За пример ще посоча само “Я вас любил” на Пушкин, “Последен тост” на Ахматова, “Пръстен” на В. Ханчев, има и много други, но (за съжаление) много повече са ония прекрасни стихотворения, сред които блестят отделни стихове или куплети. Те се запомнят и се цитират, когато стане въпрос за даден поет. Например, Ал. Блок:
Тези два стиха се знаят от всеки, който е изкушен от поезията - цялото стихотворение ще ви кажат малцина. Или С. Куазимодо:
Колкото и да е хубаво цялото стихотворение, тези два стиха все пак блестят сред него, те (има и други) са “есенцията”, която му придава неповторимия поетичен аромат. Мисля, че ще е интересно да се прочетат такива “есенции” от творчеството на големи поети, дори нещо повече - в една книга да се съберат стихове от различни поети. Такива сборници биха се превърнали в ръководства по поетична образност, в докосване до най-голямата красота, сътворена от човешката душа. Предполагам, че някой ще се заеме с това. Тези разсъждения не бива да се възприемат като предложение за правене на анотации на хубави стихотворения, като начин за обезличаването им в няколко стиха. Напротив - тези няколко стиха ще предизвикат интерес цъм цялото стихотворение и към цялото творчество на поета, а който чете поезия, ще продължи да го прави. Ето какви “есенции” открих в моите стихотворения и ако някои ви се сторят не особено убедителни, моля за вашето снизхождение, тъй като аз все пак не съм Александър Блок.
ИЗ “НАДЕЖДА ЗА ПОНЕДЕЛНИК” Тази е първата ми стихосбирка, която след дълги митарства из други издателства излезе в “Хр. Г. Данов” (1982), след като попадна в ръцете на редактора Добромир Тонев. По-късно Добри ми сподели, че решил да се застъпи за нея, след като прочел стиховете:
Уплашило се сериозно момчето, въпреки че нямах подобни намерения. За съжаление той ме изпревари. Eто как една “есенция” се застъпва за цялата книга. Разбира се, само една не е достатъчна (други откри поетът Димитър Стефанов, който беше рецензент от издателството) - по-долу има доста подобни редове. Добромир ми харесваше книжката и доста ме поизмъчи, докато я хареса.
* * * Със своята весела златна диканя * * * В очите ми слънчеви копия мята * * * Под къдравата сянка на лозите * * * Слънцето увисна - гигантски златен паяк - * * * В автобусите сутрин философски ще дреме * * * Отвън понеделник носи с южния вятър * * * Отдалечен съм от теб на разстояние една раздяла, * * * Не се насища окото и неусетно по нашите кожи, * * * Звънят от топли ветрове тревите, * * * Последният обръч на лятото се търкаля * * * От завоя на август ни маха * * * Птиците днес от нас отлетяха * * * А навън минават писани каруци * * * Изтече млякото на дните, свали си кожата змията * * * По пръстта виолетова удари с меки копита * * * Захвърлени във ъгъла на младостта ми дремят * * * Под черницата като котка се протягаше лятото, * * * Във тъмния сандък на времето животът като стари дрехи * * * Уличните лампи осветяват * * * Нощта като слепец ме гледа * * * Пролет е, но за колко - тези луди сезони, * * * Тече животът като заблестяло * * * В ръката ми сладни забито * * * Залезът е лист, от Слънцето отронен, * * * Във тоя свят днес ние сме последните * * * И ще ни мъчат дълго вечните въпроси - * * * От пазвите на идващите есенни недели * * * И без да се усетя, съм преживял погрешно * * * Ръката изтръпнали пръсти към теб ще протегне * * * Последната птица отнесе във клюна си лятото * * * Дайте ми кранта, леген и шпага * * * Недовършени, недоживяни, * * * Аз цял се окъпах в днешното мартенско утро, * * * Всичко иска човекът - тази космическа мравка... * * * Слънцето ми се хили със своята атомна мутра * * * Аз сякаш на шега живота си прекрачих * * * На птиците покривката с трохите
ПОСЛЕСЛОВ Това са само част от „есенциите” в първата ми стихосбирка, достатъчно, за да илюстрират това, което искам да кажа. Едни от тях са поетични образи, други звучат като сентенции. Останалите, както и целите стихосбирки, могат да се видят на http://rodina-bg.org. Всъщност се получиха стихосбирки от “избрани стихо-творения”, представени от най-добрите им стихове. Не искам да превръщам “есенциите” в единица мярка за поезия, но без тях не винаги нещо, написано в къси редове, е стихотворение. “По дяволите всеки стих - казва Иван Динков, - във който няма някаква метафора”. Надявам се, че това “откритие”, макар и да не е епохално, ще намери последователи и ще имаме възможност да се срещаме с най-доброто от творчеството на мнозина талантливи поети. 28 март 2008 г.
© Иван Груев |