Издателство
:. Издателство LiterNet  Електронни книги: Условия за публикуване
Медии
:. Електронно списание LiterNet  Електронно списание: Условия за публикуване
:. Електронно списание БЕЛ
:. Културни новини   Kултурни новини: условия за публикуване  Новини за култура: RSS абонамент!  Новини за култура във Facebook!  Новини за култура в Туитър
Каталози
:. По дати : Март  Издателство & списание LiterNet - абонамент за нови публикации  Нови публикации на LiterNet във Facebook! Нови публикации на LiterNet в Twitter!
:. Електронни книги
:. Раздели / Рубрики
:. Автори
:. Критика за авторите
Книжарници
:. Книжен пазар  Книжарница за стари книги Книжен пазар: нови книги  Стари и антикварни книги от Книжен пазар във Facebook  Нови публикации на Книжен пазар в Twitter!
:. Книгосвят: сравни цени  Сравни цени с Книгосвят във Facebook! Книгосвят - сравни цени на книги
Ресурси
:. Каталог за култура
:. Артзона
:. Писмена реч
За нас
:. Всичко за LiterNet
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни
БИБЛИОГРАФИЯ

ИВАН РАДЕВ

web | Библиография

СТОЛИЦА НА ОЦЕЛЕЛИТЕ (330 с.)

Книгата е с документално-публицистичен характер. Проследява прехода от Възраждане към Новото време, пречупен в съдбата на личности като Любен Каравелов, Стефан Стамболов, Петко Славейков и Васил Друмев и др. Посрещната изключително добре от читателите и критиката. В "Столица на оцелелите" за пръв път след 1944 г. чрез очерк от над 60 стр. доби публичност апологията на държавника и патриота Стефан Стамболов, която предизвика реакциите на догматичното и тяснопартийното мислене в литературната критика.

ТЪРНОВСКА ХРОНИКА. 1800-1835 (229 с.)

Книгата в известен смисъл се свързва със "Столица на оцелелите" и "Белочерковският апостол". Тя е в духа на документално-публицистичния тип повествование, като стъпва на богат новоиздирен от автора архивен материал, на преоценка на познатото. Вниква се в двата пласта на изява на възрожденското съзнание - духовно-просветният, пълно въплъщаван от ред личности, сред които е многозаслужилият йеромонах Отец Зотик, и гражданско-политическият, чийто израз е въстанието от 1835 г. начело с Велчо Атанасов Джамджията и капитан Георги Мамарчев.

ДЪЛГАТА ПАМЕТ (271 с.)

Книга с подчертано документален характер, много близка до особеностите на родовата хроника. Чрез записа на спомени и семейни предания се проследяват възрожденски родове с корени в началото на 19. век, техният дял във важни събития на възрожденското и следосвобожденското минало. В този си вид тя е малка семейна "сага" за хайдушките фамилии на дядо Геню Хайтата и хаджи поп Иринчо Петров от Мусина - в центъра й е съдбата на въстаници, общували с Бачо Киро Петров и тръгнали с четата за Дряновския манастир през април 1876-та.

ХАДЖИ ВИКЕНТИЙ ЗОГРАФСКИ. 1758-1865 г. (с.124)

Очеркът е посветен на непознат за историческата наука, но изключително интересен представител на ранновъзрожденското време, родом от Търновско. "Съвременник" на Паисий, х. Викентий Зографски води бурен, авантюристичен живот, свързан с пребиваването му в Одеса, Петербург, Кишинев, Света гора, Цариград. Поддържа контакти с Неофит Бозвели, Васил Априлов и др. Развива богата меценатска дейност за книжнината, за просветното дело и църковния живот, участва активно в борбата за църковна независимост.

БЪЛГАРСКОТО ВЪСТАНИЕ ОТ 1835 г. ВЕЛЧОВАТА ЗАВЕРА (Материали и документи, 280 с.)

Сборникът си поставя задача да представи пълно характеристиката и свидетелствата за въстанието от 1835 г. с център Велико Търново и да го наложи като категорична заявка за политическа зрелост и национална самостоятелност. Изданието има "смесен характер" - интерпретацията на събитията и личностите е съчетана с предлаганото от документите, от фолклора, от летописите и преданията. Специално внимание е отредено на участниците във въстанието - освен Велчо Атанасов-Джамджията и кап. Георги Мамарчев, въз основа и на новоиздирени свидетелства са портретувани още: х. Йордан Брадата, Колю Гайтанджията, Андон Никопит, Димитър Софиянлията, Иванаки Йонков, Ганю Витанов, отец Иван Шаранков, архим. Максим Райкович, х. Сергий, митроп. Иларион, йером. Зотик, Куман воевода, предателя Й. Кисьов, турчина-градоначалник Дервиш паша... Основните дялове на сборника са: 1. Спомените, 2. Документите, 3. Личностите, 4. Отглас във фолклора и поезията.

ИСТОРИЯ НА ВЕЛИКО ТЪРНОВО. XVIII-XIX век (840 с.)

Иван Радев, 2000Солиден том, поставил си задачата да реконструира живота на българската общност в гр. Велико Търново през XVIII-XIX век. Потърсен е по-друг модел спрямо практиката на подобни поселищни монографии. Наред с обществено-политическите събития се залага на духовно-просветните форми, на религиозния и общокултурния подем. Публичният живот с проявите, насоките и явленията си в максимална степен е персонализиран, тъй като според автора историята на един град, това са всъщност историите на личностите и фамилиите, живели в него и на оставеното от тях, това са събитията, на които именно той е рождено място и те запомнящо са се вградили в неговия облик и неговата памет. Като "Приложение" (автор г-жа Ж. Колева) е включена пълна библиография на статиите и материалите в периодическия печат, на книгите, посветени на възрожденско Велико Търново.

Съдържание:
- на български език

 

 

© Иван Радев
=============================
© Електронно списание LiterNet, 02.04.2001, № 4 (17)