Издателство
:. Издателство LiterNet  Електронни книги: Условия за публикуване
Медии
:. Електронно списание LiterNet  Електронно списание: Условия за публикуване
:. Електронно списание БЕЛ
:. Културни новини   Kултурни новини: условия за публикуване  Новини за култура: RSS абонамент!  Новини за култура във Facebook!  Новини за култура в Туитър
Каталози
:. По дати : Март  Издателство & списание LiterNet - абонамент за нови публикации  Нови публикации на LiterNet във Facebook! Нови публикации на LiterNet в Twitter!
:. Електронни книги
:. Раздели / Рубрики
:. Автори
:. Критика за авторите
Книжарници
:. Книжен пазар  Книжарница за стари книги Книжен пазар: нови книги  Стари и антикварни книги от Книжен пазар във Facebook  Нови публикации на Книжен пазар в Twitter!
:. Книгосвят: сравни цени  Сравни цени с Книгосвят във Facebook! Книгосвят - сравни цени на книги
Ресурси
:. Каталог за култура
:. Артзона
:. Писмена реч
За нас
:. Всичко за LiterNet
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни

ВЪВЕДЕНИЕ, ИЛИ НЯКОЛКО ДУМИ ЗА СТАТИСТИКАТА И ДРУГИ, ПО-ИНТЕРЕСНИ НЕЩА...

Кирил Кирилов

web | Утеши ме!

Колкото и странно да изглежда, ще започна с може би най-неочакваното - с "най-сухата материя" - така наречената статистическа обработка на информацията.

Няма да ви давам строги определения - ще ги намерите, ако ви потрябват...

Сами разбирате, че не мога просто така да ви кажа, че "след дълги, няколкогодишни размишления, наблюдения, анализи и медитация, достигнах до следните изводи..." и да ви ги изредя - първо, второ, трето...

И така, книгата, която четете, се състои от три части, а всяка част е съставена от по три глави - не съм преследвал някаква символика, просто така се получи. Освен това има и приложения, някои от които могат да се окажат по-ценни, конкретно за вас, даже от самата книга... Но се надявам да ви заинтересувам именно със съдържанието на книгата, все пак! ;-)

За тази цел ми е необходимо да ви въведа именно там, където ще "видим" това, за което смятам да ви разкажа. Такава е целта на Първа глава. Може да се каже, че тя разглежда практически известни неща, макар и погледнати от моя гледна точка. Ще ви помоля да имате търпението да я прочетете, за да свикнете със стила ми, от една страна, а от друга - в Първа глава, все пак, има няколко мои, повече или по-малко, оригинални идеи, макар и не кой знае колко значителни, но свързани с по-нататъшното изложение. Освен това, струва ми се, че именно преди началото на тази глава е необходимо да кажа няколко думи за статистиката...

Втора глава е много важна за по-нататъшното разбиране на същността на това, което искам да споделя с вас. Тук са дадени няколко основни модели, свързани с разбирането на структурата и съдържанието на човешката личност, като основата, върху която стъпвам, е съставена от най-общите идеи на ученията на Зигмунд Фройд и Ерик Бърн.

Даже ако за първи път чувате за Фройд или Бърн, то това не бива да ви безпокои - всичко, което съм използвал, е обяснено дотолкова, доколкото е необходимо. Но ще ви кажа, че нарочно се стремях да избягвам цитирането - защо да запълвам книгата с неща, които са написани вече от други хора, макар и това да са великите Фройд и Бърн?! Така че цитатите са силно намалени по количество - практически те са единични случаи.

Съзнателно съм се стремял към един по-разбираем език - специалистите могат да четат и научно-популярна, и художествена, и специализирана литература. Ние с вас обаче (макар и да съм медик по образование, аз се причислявам към хората, които бихме могли да наречем "средностатистически читатели") предлагам да се придържаме към максимално опростен начин на изразяване, стига това да не пречи на изложените мисли и идеи.

Трета глава е ключова за книгата. В нея се определя един нов подход към личността, който си позволих да нарека Утешителен анализ (ако не ви допада терминът анализ, то приемете, че става въпрос за теоретично-приложна дисциплина, която разглежда същността на Утешението). Обаче, за да я усетите и разберете по-добре, необходимо е да минете през Втора глава и да разберете същността на описаните там модели. Не смятам, че моделите са сложни, напротив - "картинките" са елементарни и, най-важното, създават някаква поне визуална представа.

След като ви стане ясно за какво става въпрос в Първата част, то в другите две части съм се стремял да покажа как "работи" цялата "теория" на практика. Но, преди Втората и Третата част, също ще има кратко въведение, подобно на това, което четете в момента.

... Усмихнете се! ;-) Това е книга! Една от многото...

Според Оскар Уайлд няма хубави и лоши книги, има добре написани и недобре написани. Не само че нямам претенциите да съм "талантлив писател", но въобще ще се радвам, ако се е получило нещо читаемо, което няма да ви накара да се прозявате от скука, или да съжалявате, че сте си купили "този боклук"...

... И още нещо - ще забележите, че често съм използвал различни начини за акцентиране върху определени думи, понятия и изрази - главно чрез курсивно изписване на текста и удебеляване на буквите. Това се дължи на факта, че по този начин исках да изразя някаква интонация в написаното. Струва ми се, че невинаги препинателните знаци са достатъчни да се изкаже мисълта точно и пълноценно (и, съответно, да може да се възприеме по-добре). Много е вероятно филолозите, пък и не само те, да не се съгласят с мен, но... не само това е дискусионното в тази книга.

А сега - напред! Имайте малко търпение! Защото "търпението е вяра", нали?

Повярвайте ми - тази книга ще ви помогне! Тя е написана за повечето от нас - даже и за тези, които винаги подхождат предпазливо и с подозрение към новото и нетрадиционното...

И така, важно е да се разбере, че статистиката винаги работи с вероятности (и много "обича" да измерва средни величини). Това означава, че всяко твърдение, базиращо се на статистическа обработка на информацията, е валидно (действително, истинско) с определена вероятност, която, формално, никога не е 100%. От друга страна обаче, когато вероятността, с която твърдим нещо, е число близко до 100%, ние казваме, че това твърдение е практически валидно и приемаме, че то е достоверно напълно в разглежданите от нас рамки. Прието е рамките да се наричат приближение. Така например, в първо приближение ние приемаме, че валидността на твърдението е 100%, но във второ приближение тя вече е например 99.9%, в трето 99.95% и т.н. Следователно, всяко следващо приближение ни дава по-голяма точност на вероятността, с която подкрепяме валидността на дадено твърдение или извод.

Аналогично, когато вероятността е близка до нула, тогава в първо приближение ние можем да приемем, че тя е нула - т.е. практически равна на нула. Но ние вече знаем, че в някое от следващите приближения (или даже още във второ приближение) тя вече ще е различна от нула...

Естествено е да предположим, че колкото повече изследвани обекта сме обработили статистически, толкова по-достоверен ще е нашият извод (т.е. ще можем да твърдим с по-голяма вероятност, че е правилен) и, съответно, толкова повече ще съответствува на действителността, на реалната същност на изследвания обект. Съществуват специални формули, които ни позволяват още преди да сме започнали изследването да изчислим колко обекта ще трябва да изследваме, за да подкрепим достоверността на изводите си с например вероятност 99%...

След като вече имаме известна представа за статистиката ще трябва да отбележим, че голяма, даже огромна, част от твърденията в биологията, психологията, медицината и социологията се основава на информация, която преди това е била обработена статистически. Тоест, тези твърдения са достоверни с определена вероятност.

Или, казано по-просто, ако вероятността, с която подкрепяме дадено твърдение, е 95%, то в 5% от случаите нашето твърдение не е вярно. Ако твърдим например, че бебетата се раждат с тегло между 3 и 4 кг и твърдението ни е достоверно с 95% вероятност, то на всеки 100 бебета можем да очакваме, че 5 от тях ще се родят с тегло по-малко от 3 или по-голямо от 4 кг.

Забележете, в горния случай, ние ще знаем, че 95 от 100 бебета ще се родят с тегло между 3 и 4 кг, но чрез статистическите методи какво ще бъде теглото на всяко конкретно бебе, не ще можем никога да предскажем точно. И все пак, ако за всяко следващо бебе твърдим постоянно, че теглото му ще бъде между 3 и 4 кг, вероятността да познаем е 95% - на практика достатъчно голяма, за да приемем, че, общо взето, когато се раждат бебетата те имат тегло между 3 и 4 кг.

Оттук има само една крачка до твърдението: нормално бебетата се раждат с тегло между 3 и 4 кг. Значи, всяко бебе, родено с тегло в посочените граници, е бебе с нормално тегло при раждане. За да приемем един такъв извод (или твърдение) обаче, е необходимо да знаем значително повече неща за условията, при които е проведено изследването и са получени резултатите, които са били обработени статистически. Едва тогава можем да формулираме твърдението, че родените бебета с тегло по-малко от 3 и повече от 4 кг са "извън нормата", т.е. те са с ненормално тегло при раждането. Отново не трябва да забравяме, че достоверността на това твърдение също е подкрепена с вероятност, която не е 100%...

Сами се убеждавате, че статистически обработената информация ни показва какво става и с каква вероятност можем да приемем, че то става, но, естествено, не ни отговаря на въпроса "защо така става?". От друга страна обаче, необработената статистически информация често е трудно въобще да бъде възприета и осъзната - т.е. можем лесно да се загубим в нея, без да разберем нищо.

След всичко, което казах по-горе, бих искал още веднъж да ви обърна внимание на някои важни особености на статистическите методи:

  • прогнозата, основана на статистически методи, винаги е с определена вероятност;
  • степента на достоверност на дадено твърдение може да бъде различна и често зависи, освен от всичко друго, и от този, който е извършил изследването, а също и от начина, по който го е извършил;
  • винаги съществува възможност част от информацията, която "не се връзва" с основната хипотеза на автора на изследването, да бъде пренебрегната и, съответно, формулираното твърдение няма да е подкрепено с действителната достоверност;
  • поради това, че статистически се обработва информация, която обикновено обхваща голямо количество изследвани обекти и не винаги е възможно да се повтори изследването или да се провери първичната информация (до статистическата обработка), съществува реална опасност от манипулация - както при отчитането и/или включването в изследваната група ("извадка" се нарича) на всички резултати, така и при статистическата им обработка;
  • често твърдения, които се основават на статистически обработена информация, се представят като неоспорим факт;
  • винаги съществува различна от нула вероятност за грешка, при провеждане на каквито и да са изследвания или при обработка на получената информация;
  • независимо от всичките си минуси статистическата обработка на информацията е изключително ценен научен метод на съвременния етап от развитието на Познанието.

Накратко, лично аз обаче винаги приемам резервирано твърденията, за които се казва, че са резултат от статистически обработена информация, или обратно - когато твърдението очевидно се основава на статистически обработена информация, но това не се съобщава.

След като вече знаете минимално необходимото относно статистиката, по-нататъшните ни съвместни разглеждания могат да започнат...

 

 

© Кирил Кирилов
=============================
© Електронно издателство LiterNet, 26.12.2004
Кирил Кирилов. Утеши ме! Варна: LiterNet, 2004

Други публикации:
Кирил Кирилов. Утеши ме! Кишинев, 2004.