Издателство
:. Издателство LiterNet  Електронни книги: Условия за публикуване
Медии
:. Електронно списание LiterNet  Електронно списание: Условия за публикуване
:. Електронно списание БЕЛ
:. Културни новини   Kултурни новини: условия за публикуване  Новини за култура: RSS абонамент!  Новини за култура във Facebook!  Новини за култура в Туитър
Каталози
:. По дати : Март  Издателство & списание LiterNet - абонамент за нови публикации  Нови публикации на LiterNet във Facebook! Нови публикации на LiterNet в Twitter!
:. Електронни книги
:. Раздели / Рубрики
:. Автори
:. Критика за авторите
Книжарници
:. Книжен пазар  Книжарница за стари книги Книжен пазар: нови книги  Стари и антикварни книги от Книжен пазар във Facebook  Нови публикации на Книжен пазар в Twitter!
:. Книгосвят: сравни цени  Сравни цени с Книгосвят във Facebook! Книгосвят - сравни цени на книги
Ресурси
:. Каталог за култура
:. Артзона
:. Писмена реч
За нас
:. Всичко за LiterNet
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни

Втори раздел
2. СОЦИОЛОГИЧЕСКА ГЛЕДНА ТОЧКА

Калина Захова

web | Парчетата, които слушаме

Настоящата глава ще разгледа популярната песен от гледна точка на социално-психологическото взаимодействие между индивида и обществото. Без да анализира детайлно огромното многообразие от рецептивни явления в съвременната култура, текстът ще се опита да потърси общите матрици на функционирането на песенния текст в личен и обществен план, т.е. рецептивните матрици и последиците от тях. Изходна точка ще бъде условното и огрубено разграничение между два типа моделиране на съзнанието, произтичащи от два типа възприемане на популярната песен: колективно/социално и индивидуално. Условността на подобно разграничение следва да се докаже чрез проследяване на възприемането като заедност и индивидуализация, като подобие и оразличаване, като напрежение между тях, и в крайна сметка като своеобразното им преобръщане.

Критиките спрямо масовата култура традиционно имат слабост към две линии: линията на обезличаването, сливането, "масификацията", от една страна, и линията на самотността, откъснатостта, "атомизацията", от друга (Bradley 1992: 94). Оставяйки настрана слабостите и непълнотата на така профилираните критики, тук можем да се възползваме от този срез на общество и индивид и да проследим някои от аспектите на колективното и респективно на усамотеното възприемане на популярната музика. Едва след като сме разгледали двата типа рецепция поотделно, ще можем да погледнем и към преобръщането между тях.

 

 

БИБЛИОГРАФИЯ

Bradley 1992: Bradley, Dick. Understanding rock 'n' roll: popular music in Britain 1955-1964. Buckingham, England: Open University Press, 1992.

 

 

© Калина Захова
=============================
© Електронно издателство LiterNet, 31.12.2018

Калина Захова. Парчетата, които слушаме. Варна: LiterNet, 2018.