Издателство
:. Издателство LiterNet  Електронни книги: Условия за публикуване
Медии
:. Електронно списание LiterNet  Електронно списание: Условия за публикуване
:. Електронно списание БЕЛ
:. Културни новини   Kултурни новини: условия за публикуване  Новини за култура: RSS абонамент!  Новини за култура във Facebook!  Новини за култура в Туитър
Каталози
:. По дати : Март  Издателство & списание LiterNet - абонамент за нови публикации  Нови публикации на LiterNet във Facebook! Нови публикации на LiterNet в Twitter!
:. Електронни книги
:. Раздели / Рубрики
:. Автори
:. Критика за авторите
Книжарници
:. Книжен пазар  Книжарница за стари книги Книжен пазар: нови книги  Стари и антикварни книги от Книжен пазар във Facebook  Нови публикации на Книжен пазар в Twitter!
:. Книгосвят: сравни цени  Сравни цени с Книгосвят във Facebook! Книгосвят - сравни цени на книги
Ресурси
:. Каталог за култура
:. Артзона
:. Писмена реч
За нас
:. Всичко за LiterNet
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни

* * *

Вградена невеста

Троица братя градят града:

Деня я градят, ноще се сипе,
камен по камен, дърво по дърво.

Из път ми вървят стари дюлгери. Единият дюлгерин казва: - Да ти кажа, Павле дюлгерче, вие сте троица братя. Чието булче дойде най-рано, да донесе ръчок, него да хваните и в града да го турите.

Двамата братя обадили на булките си да не "доходят", Павле, най-малък, не обадил, ами задал на жена си голяма работа: да напреде девет вретена, да очисти хамбар пшеница, и т.н.

Павлевица свършила всичко и тръгнала с обеда, подканяйки и другите снахи. Те й рекли: - Отивай, ние ще дойдем!

Като отишла и наближила, видяла Павле, че плаче. Запитала го: - Оти сълзи рониш? - Как да не плача, отговорил той, сребърен пръстен в голяма града изпуснах! Мълчи, не плачи, аз ще вляза да го извадя!

Тя влязла, но тутакси дюлгерите я "защупват" с камъни. Тя викала на мъжа си: - Не ме защупвай цяла, че дете в люлка оставих ненахранено; остави ми бари една ненка да го насуча! И досега текло мляко.

 


Катърлии, Пловдивско, дн. Боянци, Асеновградско; зап. 1920 г. (Арнаудов, М. Студии върху българските обреди и легенди. ІІІ-ІV. - СбНУ 34/1920, с. 385, № 56). В бележки Арнаудов добавя: "Тая града била Павли-кюпрюсю, която не знаят къде е, но вярват, че била 3-4 часа до Узу-кюпрюсю. В селата Перущица, Марково, Новосел и Куклен знаят песента за Павле-кюпрюси в Одринско, както я слушали от стари цигулари, що идвали на сватбите от Копривщица. Същата песен в с. Куклен се свързваше с моста на р. Еркене, която река обаче не знаеха къде е. (...) В сп. Наука, год. ІІ, 1882, с. 563, П. Р. Славейков печата началото на един вар. от песента за вградена невеста, както го записал в Широка лъка, Рупчос: "Троица бракя града градили, / деня я градьот по ясно слънце, / нъще се вали по месечина. / Троица бракя каул сториха." Славейков бележи: "Толкоз чух и записах тая песен, която я има на няколко варианта у нас. В Изт. Румелия преданието се приписва за граденето на Павле Кюпрюсю по Ергене; но тука ми разправиха, че била уж за граденето на Мьоселина Калеси до Гюмюрджина, но не можаха да ми я кажат да я изпиша всичката." Както се вижда, Славейков има предвид песни и предания като тия в Пловдивско и в Ахъ-Челебийско.".

 

 

=============================
© Електронно издателство LiterNet, 20.06.2011
Български фолклорни мотиви. Т. ІI. Балади. Съст. Тодор Моллов. Варна: LiterNet, 2006-2011